ინტეგრირებული
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ლუიზა პეტრიაშვილი,
#35001088262
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი, მე-3 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 15
გაკვეთილის თემა: ვაჟა ფშაველას ,,ჩხიკვთა ქორწილი
„ და ფრინველთა სამყარო
გაკვეთილის მიზანი:
ქართული ენა: მოსწავლეები გაიაზრებენ ტექსტს,აითვისებენახალ
ლექსიკასა და ტერმინოლოგიას,ბუნებაში მიღებულ ცოდნას თემის შესახებ გადმოიტანენ ქართულ
ენაში,გამოიმუშავებენ ანალიზის უნარს,გაიუმჯობესებენ ჯგუფური მუშაობის უნარს. შეძლებენ
ამოიცნონ წინადადებაში ზედსართავი სახელები.
ბუნება:
გაიხსენებენ ცოცხალი ორგანიზმების(ფრინველების) თვისებებს,ისაუბრებენ
მათი საარსებო გარემოს შესახებ და დაახასიატებენ ძირითადი ნიშან-თვისებების მიხედვით
გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
|
1
|
მასწავლებელი ესალმება მოსწავლეებს და აცნობს გაკვეთილის მიზანს.შემდეგ
წინარე ცოდნის შემოწმების მოზნით ეკითხება მოსწავლეებს: რომელი ფრინველები მონაწოლეობენ
ჩვენს მიერ შესწავლილ ტექსტშიჩამოთვალეთრომელი ფრინველები იყვნენმიწვეული ქორწილში?მოსწავლეები
სცემენ პასუხს კითხვებზე.
|
კითხვებზე პასუხი
|
ფორუმი
|
სახელმძღვანელო
|
5წთ
|
2
|
მასწავლებელი ისტ-ის საშუალებით აჩვენებს ფრინველების ფოტოებსასმენინებს
მათ ხმებს.მოსწავლეები ამოიცნობენ იმ ფრინველებს, რომლებიც სახელმძღვანელოს ტექსტშია
მოცემული და ასახელებენ.
|
გონებრივი იერიში
|
მთელი კლასი
|
კომპიუტერი, ვიდეომასალა
|
5წთ
|
3
|
მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს
უცხო სიტყვებს, უხსნის მათ მნიშვნელობებს
|
ლექსოკურ ერთეულებზე მუშაობა
|
ფორუმი
|
ფლიფჩარტი და ფლომასტერი
|
5წთ
|
4
|
მასწავლებელი კითხულობს ახალ, შესასწავლ ტექსტს, შემდეგ მოსწავლეები
კიტხულობენ.მასწავლებელი შეკითხვებით ამოწმებს ტექსტის გაგებას.
|
საჩვენებელი კითხვა, კითხვა ინდივიდუალურად და გაგრძელებებით.
|
ფორუმი
|
სახელმღვანელო,ტექსტი
|
5წთ
|
5
|
მასწავლებელი დაფაზე აკრავს სქემას, რომლიტაც უნდა შეამოწმოს ბავშვების
ცოდნა ბუნებაში.უნდა დაახასიათონ ფრინველები,სად ცხოვრობენ,რითი იკვებებიან და რა
ძირითადი ნიშან-თვისებები აქვთ მათ.
|
ინფორმაციის ამოცნობა.
|
ფორუმი
|
ფლიფჩარტი.
|
3წთ
|
6
|
მასწავლებელი ამოწმებს მოსწავლეების ცოდნას- სქემით-,,სწორია-არასწორია“.მოსწავლეები
ამოიცნობენ, რომელია სწორი, რომელი- არასწორი და რომელიც საერთოდ არაა ტექსტში.
|
ინფორმაციის ამოცნობა
|
ფორუმი
|
ფლიფჩარტი.
|
3წთ
|
7
|
მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს ჯგუფურნსამუშაოს.ჯგუფები-სამი ჯგუფი
დიფერენცირებულადაა დაყოფილი. ისინი ასრულებენ შემდეგ დავალებებს- 1ლი ჯგუფი სვამს
წერტილების ადგილზე საჭირო სიტყვებს, მე-2 ჯგუფისცემს კიტხვებზე პასუხს, მე-3 კი ამოიცნობენ ზედსართავ
სახელებს.
მოსწავლეები ასრულებენ დავალებებს, მერეკი ჯგუფების მიხედვით აკეტებენ
პრეზენტაციას, ისინი კითხულობენ შესრულებული დავალების პასუხებს
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ფორუმი
|
აქტივობის ბარათები
|
10წთ
|
8
|
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს-რომელი ნაწარმოები შევისწავლეთ? როგორ
იწყება და როგორ ვითარდება მოქმედება ტყეში? რითი დამთავრდება ეს მოთხრობა?მასწავლებელი
მოსწავლეებთან ერთად ავსებს ,,მოთხრობის ჩარჩოს“.
|
უკუკავშირი.
|
ფორუმი
|
ფლიფჩარტი, ფლომასტერი
|
4წთ
|
9
|
მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს,აძლევს განმავითარებელ შეფასებებს,
შეაქებს იმ ჯგუფებს, იმ მოსწავლეებს, რომლებმაც იაქტიურეს.მასწავლებელი ბოლოს აძლევს
საშინაო დავალებას-მოიძიონ დამატებითი ინფორმაცია იმ ფრინველებზე, რომლებიც არის
შესწავლილ ნაწარმოებში.
დაატონ რომელიმე ფრინველი და აღწერონ.
|
ფორუმი
|
შეფასების სქემა
|
5წთ
|
ჯგუფური სამუშაო:
პირველი ჯგუფი-ჩასვით წერტილების ადგილზე საჭირო სიტყვები:
დაბურული,მოხუცი, სორო,თხილი.
1.ეს ამბავი დიდს, შავს.........ტყეში მოხდა.
2.ამ ორ ახალგაზრდა
ფრინველს ჯვარსა სწარდა........ჩხიკვი თომა.
3.აქვე,ახლოს, ერთ თაგუნიას ჰქონდა .......
4.ღვინოს არ გეახლებით,..........მირჩევნია, თქვა წრუწუნამ.
მეორე ჯგუფი-გაეცით კითხვებზე პასუხი:
1.რომელი ფრინველი იჯდა ქორწილში დაღონებული?
ა)კოდალა, ბ)ბულბული,გ) ჩხიკვი, დ) კაჭკაჭი.
2.რომელი ფრინველი აუხირდა არწივს?
ა)გუგული,ბ)კოდალა.გ)ბულბული,დ)ჩხიკვი.
3.რას ნიშნავს განგაშის ხმაზე?
ა)დიდი ხმაური,ბ)გალობა,დ)სიცილი.
4.რატომ არ გაჯავრდა არწივი კოდალას ახირებაზე?
ა)იმიტომ, რომ კოდალამ ჭია მიართვა არწივს.
ბ)აპატია, რადგან კოდალამ ბევრი ღვინო დალია და არ გაბრაზდა.
გ)იმიტომ, რომ კოდალა ბევრს იცინოდა და მღეროდა.
მესამე ჯგუფი-შემოხაზე ზედსართავი სახელები ტექსტში:
1.ეს ამბავი დიდს, შავ, დაბურულ ტყეში მოხდა.
2.ჩხიკვმა ზაქარამ ჯვარი დაიწერა ლამაზ და ტურფა ქეთევანზე.
3.კოდალამ ფუტურო ხიდან გამოათრია მსუქანი ჭია და ნეფე-დედოფალს
მიართვა.
4.საქეიფოდ მშვენიერი ადგილი ამოერჩიათ.
5.იქვე ცივი, ანკარა წყალი გამოდიოდა.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:
ქართულიენა-ქართIII.6 მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის სხვადასხვა ტიპის ტექსტების
დამოუკიდებლად წაკითხვა და გაგება-გააზრება.
. ამოიცნობს პერსონაჟების მოქმედებებს,გრძნობებს,ემოციებს.
.ამოიცნობს ტექსტში მოცემულ სხვადასხვა ინფორმაციას.
ქართ.III.13.მოსწავლეფლობს კითხვის ტექნიკას.
.თავისუფლად კითხულობს ნაცნობ და უცნობ სიტყვებს, იცავს
პაუზას სასვენ ნიშნებთან.
.წინადადებაში გამოტოვებულ ადგილას ახერხებს მართებული
სიტყვის შერჩევას და ჩასმას კონტექსტის მიხედვით.
ბუნება- ბუნება.დაწყ.I.2-მიმართულება:ცოცხალი სამყარო.
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ცოცხალი ორგანიზმების აღწერა და დახასიათება ძირითადი ნიშან-თვისებების მიხედვით.
.აკვირდება და აღწერს ცოცხალი ორგანიზმების ფორმას,
საფარველს, მათი ცხოვრების წესსა და ნირს.
გაკვეთილის
გეგმა
(სამოდელო
გაკვეთილი)
ინტეგრირებული
გაკვეთილი -ქართული ენა და ლიტერატურა და გეოგრაფია.
მასწავლებლის სახელი,გვარი-ლუიზა პეტრიაშვილი
პირადი ნომერი-35001088262
საგანი-ქართული ენა და ლიტერატურა.
სწავლების საფეხური/კლასი-საბაზო,მე-9 კლ.
მოსწავლეთა რაოდენობა-13
გაკვეთილის თემა-ოთარ ჭილაძის ,,ადამიანი
გაზეთის სვეტში“.
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა-45 წთ/ერთი საგაკვეთილო საათი.
სამიზნე ჯგუფი
კლასის დახასიათება.
|
კლასი წარმოდგენილია 13 მოსწავლით.სსსმ
მოსწავლე კლასში არ არის .მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების დონე საშუალოა.მოსწავლეებს
შეუძლიათ ჭაკითხულის გააზრება,მსჯელობა მის შესახებ,ერთმანეთისათვის ინფორმაციის
გაცვლა,აქვთ პრეზენტაციისთვის საჭირო უნარები.
|
საჭირო წინარე ცოდნა.
|
განვლილი მასალის-ნ.ლორთქიფანიძის ნოველების,მ.ჯავახიშვილის მოთხრობების
და ცნობილ მოღვაწეთა ცხოვრების მიხედვით თავისუფლების იდეის გააზრება.
|
მოსალოდნელი პრობლემები.
|
ზოგიერთ მოსწავლეს ტექსტის გააზრების,ან ივფორმაციის დამუშავებისას მეტი
დრო დასჭირდეს,რაც უნდა გათვალისწინებული იყოს აქტივობის დაგეგმვისას.
|
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი
შედეგები
ქართული ენა და ლიტერატურა
ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი.
|
მიმართულება:
ტექსტის გაგება-გაანალიზება.
ქართ.საბ.2. ტექსტის ცალკეულ ნაწილებს შორის არსებული მიმართებების გაანალიზება
და სათანადო დასკვნების გამოტანა.
ქართ.სა.4. ტექსტის კრიტიკული გააზრება კონტექსტური ფაქტორების გათვალისწინებით.
მიმართულება:ცოდნისა
და იდეების გაზიარება.
ქართ.საბ.7. საკუთარ გამოცდილებაზე დაყრდნობითტექსტის შეფასება,ტექსტის
მიმართ პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა დასაბუთება.
მიმართულება:სტრატეგიების
გამოყენება.
ქართ.საბ.11.მოსწავლემ უნდა შეძლოს ზეპირმეტყველების, კითხვის ,წერის
სტრატეგიების მიზნის შესაბამისად შერჩევა და ადეკვატურად გამოყენება.
|
·
მოსწავლე შეძლებს გამოყოს საკვანძო სიტყვები,ადგილები.შეძლებს
ახსანას,რითია ისინი მნიშვნელოვანი.
·
ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებებს ტექსტიდან შესაბამისი
ადგილების მოხმობით.
გეოგრაფია
მიმართულება-რუკა და გეოგრაფიული
ანალიზი
გეო.საბ.2-სხვადასხვა
გეოგრაფიული ობიექტის ადგილმდებარეობის განსაზღვრა ადგილსა და რუკაზე.
გეო.საბ.9-ცაკლეული
გეოგრაფიული ერთეულების (კონტინეტი,რეგიონი,ბუნებრივი ზონა,ლანდშაფტი)კომპლექსური დახასიათება.
·
მოსწავლე შეძლებს სხვადასხვა თემატური რუკის გამოყენებით
გეოგრაფიული ობიექტების მდებარეობის განსაზღვრას.(გრძედი,განედი,პოლუსები).
·
კლიმატური სარტყლების ,მსოფლიო ოკეანის დახასიათება.
გაკვეთილის
მიზანი.
|
მოსწავლეთა კრეატიულობის უნარის,კვლევისა და არგუმენტირებული მსჯელობის
განვითარება.ნაწარმოების მხატვრულ-ლიტერატურული აღქმის , ტექსტის გააზრების უნარის
გამომუშავება.პრობლემისა და უმთავრესი იდეის აღმოჩენის უნარის განვითარება.
სხვადასხვა გეოგრაფიული ობიექტის
ადგილმდებარეობის განსაზღვრა ადგილსა და რუკაზე.მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ საგანთა შორის ინტეგრირება და გამოავლინონ
საკითხების მრავალმხრივი გააზრების უნარი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა:
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
მეთოდი,
მეთოდები.
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
საწავლო რესურსები
|
დრო
|
|
1
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის მიზანსა და შეფასების სქემებს.
|
ფორუმი
|
ფლიფჩარტი შეფასების სქემით.
|
3წთ.
|
||
2
|
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს,გაიხსენონ მაგალითები შესწავლილი მასალიდან,
სადაც წარმოჩენილი იქნება თავისუფლების იდეა.
მასწავლებელი ასევე სთხოვს, ყურადღებით გაიაზრონ ნაწარმოების სათაური-რას
ნიშნავს გაზეთის სვეტში ადამიანის მოთავსება?
-რას გვეუბნება უბრალო ნეკროლოგი ადამიანის შესახებ?
-სად არის პანამის არხი?რომელ ოკეანეებს აკავშირებს ერთმანეთთან?(მოსწავლეე
ბი რუკაზე აჩვენებენ საძიებელ ობიექტს).
|
გონებრი
ვი იერიში.
|
ინდივიდუალური.
|
ფლიფჩარტი,მარკერები.
რუკა(მსოფლიოს ფიზიკური)
|
4წთ.
|
|
3
|
მასწავლებელი აწვდის ინფორმაციას ლექსის დაწერის მიზეზზე,უყვება პანამის
არხის შესახებ,აწვდის ისტორიულ და გეოგრაფიულ ცნობებს.
ყურადღებას ამახვილებს,თუ რატომ არის მნიშნელოვანი ეს არხი პანამაში,რომელიც
ერთმანეთთან აკავშირებს ორ ოკეანეს,რომ წარმოადგენს საეთაშორისო საზღვაო ვაჭრობის
უმნიშვნელოვანეს არტერიას.
|
მინი-ლექცია.
დემონსტრირების მეთოდი.
|
ფოტოები,რუკა(მსოფლიოს ფიზიკური)
ვიდეომასა
ლა,კომპიუტერი,პროექტორი.
|
10წთ.
|
||
4
|
ლექსის ახსნა და გააზრება:
თეთრი ლექსის განმარტება და მისი წაკითხვის თავისებურება.
კითხვის სტრატეგიის გამოყენებით ლექსის წაკითხვა.
მასწავლებელი უჩვენებს სლაიდს და ასმენინებს ლექსს. https://youtu.be/Wr13cXVKSik
|
დემონსტრირების მეთოდი.
|
ფორუმი
|
პრეზენტაცია
PowerPoint-
ში,პროექტო
რი,ლეპტოპი
|
10წთ.
|
|
5
|
მასწავლებელი კლასს ჰყოფს
ჯგუფებად,ურიგებს ტექსტებს,(ლექსი დაყოფილია ნაწილებად).მო
სწავლეებმა უნდა მონახონ საკვანძო სიტყვები,ფრთია
ნი გამონათქვამები.
მოწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციებს.
|
ჯგუფური მუშაობა.
პრეზენტა
ცია.
|
ჯგუფებში მუ
შაობა.
|
თაბახის ფურცლები,
ფლიფჩარტები.
|
12წთ.
|
|
6
|
შეჯამება
მასწავლებელი კითხვების
საშუალებით არკვევს,თუ რამდენად გაითავისეს მოსწავლეებმა ახალი გაკვეთილი.
რა პრობლემებია დასმული ნაწარმოებში,რატომ
არის გამართლებული სიცოცხლის გაწირვა სიმართლისათვის?როგორ უნდა გაიგო ეს გამოთქმა-,,ადამიანი
უფრო მეტია,ვიდრე ჰგონია’’.შემდეგ მასწავლებე
ლი აჩვენებს ელ.რესურსს,
,,რეიტინგს’’.სადაც მოსწავ
ლეები საკვანძო სიტყვებს კი
თხულობენ.
უკუკავშირი
-რა მნიშვნელოვანი როლი აკისრია პანამის არხს საერთაშორისო საზღვაო ვაჭრობაში?
-რომელმა საზოგადოებამ დაასახელა პანამის არხი მსოფლიოს შვიდ საოცრებათა
შორის?
-რა ენაზე საუბრობენ პანამის რესპბლიკაში?
შეფასება
მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს წინასწარ მომ
ზადებული შეფასების რუბ
რიკებით.
დავალება-მასწავლებელი მოსწავლეებს ავალებს დაწერონ ესე-,,ადამიანი ჰგავს
იმ ქვეყენას, რომელსაც მისი სამშობლო ჰქვია.“
|
კითხვა-პასუხი.
|
ფორუმი.
|
შეფასების
რუბრიკა.
|
6წთ.
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
დაბალი(5)
|
საშუალო(6-8)
|
მაღალი(9-10)
|
ქულა(შენიშვნა)
|
ჩართულობა,აქტიურობა.
|
||||
მსჯელობს სათანადო არგუმენტაცის გამოყენებით.
|
||||
პასუხობს დასმულ კითხვებს,ავლენს შესწავლილი საკითხების ცოდნას.
|
||||
თანამშრომლობა,სხვისი აზრის პატივისცემა.
|
ჯგუფში მუშაობის
შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
|
ძალიან კარგი
|
კარგი
|
საშუალო
|
ჯგუფში ჩართულობა
|
ყოველთვის ჩართულია,ხშირად წარმართავს ჯგუფურ მუშაობას,ლიდერია.
|
ჩართულია,ხანდახან წარმართავს ჯგუფურ მუშაობას.
|
ხანდახან არის ჩართული.
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
გამართულად მეტყველებს ,აქვს მდიდარი ლექსიკა.
|
იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს.
|
მეტნაკლებად გამართულად საუბრობს.
|
თანამშრომლობს და სხვის აზრს პატივს სცემს.
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
|
უსმენს სხვის მოსაზრებებს.
|
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას.
|
გარდაბნის მუნიციპალ.სოფ.ქესალოს საჯარო სკოლის ქართული
ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი-ლუიზა პეტრიაშვილი.
26 .03.2019წ.
გაკვეთილის
გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ლუიზა პეტრიაშვილი,#35001088262
საგანი:ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო,მე-9 კლასი
მისწავლეთა
რაოდენობა-20
გაკვეთილის თემა:მირზა გელოვანის ლექსი-,, ნუ მწერ“.
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები შეძლებენ ძველი,შესწავლილი მასალის ახალ
მასალასთან დაკავშირებას.
შეძლებენ ლიტერატურული ნაწარმოების გაგება-გააზრებას,გაანალიზებენ
და გამოთქვამენ საკუთარ აზრს,ამოიცნობენ ტროპის სახეებს ლექსში,შეძლებენ მონახონ ზუსტი
და არაზუსტი რითმების მაგალითები.ასევე, გააკეთებენ პარალელებს სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებთან.მოსწავლეები შეძლებენ
ენობრივ-გამომსახველობითი საშუალებებისა და გრამატიკის საკითხების გამოყენებას
კონკრეტული მიზნით.
მოსწავლეები იმსჯელებენ და გადმოსცემენ ნაწარმოების
მთავარ სათქმელს, შეძლებენ ახალი სიტყვების გამოყენებას კონტექსტში.
ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები:
ქართ.საბაზ.(9)1.ტექსტის ცალკეულ ნაწილებს შორის არსებული
მიმართებების გაანალიზება და სათანადო დასკვნების გამოტანა.
ქართ.საბაზ(9)6.ერთსა და იმავე თემაზე შექმნილი ტექსტების
შედარება და მსჯელობა მათ მსგავსება-განსხვავებაზე.
ქართ.საბაზ.(9)9.ენობრივ-გამომსახველობითი საშუალებებისა
და გრამატიკის საკითხების ცოდნის ფუნქციურად გამოყენება კონკრეტული მიზნით.(ზეპირა
ან წერითი მეტყველების დროს).
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1
|
მასწავლებელი კლასს აცნობს გაკვეთილის მიზანს და თემას.
კითხვების საშუალებით ახდენს წინარე ცოდნის შემოწმებას.კითხვა-პასუხი
ძირითადად ეხება მირზა გელოვანის ბიოგრაფიულ ცნობებს.
|
გონებრივი იერიში
|
მთელი კლასი
|
მე-9 კლასის სახელმძღვანელო, ავტ. ვ. როდონაია, გვ.222
|
3წთ
|
2
|
მასწავლებელი განმარტავს, რომ მ.გელოვანი გამორჩეულ პოეტთაგანია, საუბრობს მის პოეზიაზე და ავტორის შინაგან სამყაროზე.
|
მინი-ლექცია
|
ვიდეოჩანაწერი.
კომპიუტერი.
|
5წთ
|
|
3
|
მასწავლებელი დაფაზე წერს ახალ
სიტყვებს,ფრაზებს და განმარტავს.
,,ცა დაწვა თითქოს’’.
,,წააგავს ხვითოს’’.
,,ურაგანი’’.
,,აელვებული’’.
|
ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა.
|
დაფა, ცარცი, ფლიფცარტი, ფლომასტერი.
|
3წთ.
|
|
4
|
მასწავლებელი კითხულობს მირზა გელოვანის ლექსს და თან აღნიშნავს, თუ
ტროპის რომელი სახეობებია გამოყენებული, მიუთითებს ასევე ზუსტი და არაზუსტი რითმების
მაგალითებსაც.
|
ტექსტის ანალიზი
|
ფლიფცარტი
ფლომასტერი,სახელმძღვანელო
|
5წთ
|
|
5
|
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს.
|
კითხვა გაგრძელებით.
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო.მე-9კლასი, ავტ.ვ.როდონაია,გვ.222.
|
7წთ
|
6
|
მასწავლებელი კლასს ჰყოფს ჯგუფებად და აძლევს დავალებებს.პირველი ჯგუფი
ასრულებს შემდეგ დავალებას-ნაწარმოებიდან უნდა ამოიწერონ სხვადასხვა სახის ზმნიზედები.
მეორეჯგუფმა მონახოს ტროპის სახეები და ამოწეროს მაგალითები ლექსიდან, მესამე ჯგუფი
კი არაზუსტი რითმების მაგალითებს იწერს.
|
დავალების შესრულება, ჯგუფური მუშაობა.
|
მთელი კლასი.
|
ატივობის ბარათები.
|
7წთ
|
7
|
მოსწავლეები ასრულებენ დავალებებს, მერე ჯგუფების მიხედვით აკეტებენ
პრეზენტაციას, ისინი კითხულობენ შესრულებული დავალების პასუხებს.
|
პრეზენტაცია
|
ფორუმი
|
სამუშაო, საპრეზენტაციო ფურცლები.
|
5წთ
|
8
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს ასმენინებს ნაწარმოების ვიდეოჩანაწერს,რათა
უფრო კარგად გაიგონ და მოისმინონ ლექსის რიტმი და ემოციურობა.
|
სიღრმისეული წვდომა.
|
ვიდეოჩცანაწერი.
კომპიუტერი.
|
3წთ
|
|
9
|
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს,შეკიტხვებით
ამოწმებს, თუ როგორ გაიგეს ახალი მასალა.
-ვის მიმართავს ლექსის ლირიკული გმირი?
-როგორ განმარტავთპოეტის სიტყვებს-,,ნუ მწერ’’?
რომელი სიტყვა გამოხატავს ამ ლექსის მთავარ სათქმელს?
მასწავლებელი ხაზავს ასოციაციურ რუკას მოსწავლეების დახმარებით და ბოლოს
პოულობენ იმ სიტყვას, რომელიც ყველაზე უკეთესად
გამოხატავს ამ ლექსით გადმოცემულ განცდას.
|
შეკითხვების დასმა,უკუ-კავშირი
|
ფორუმი
|
ტექსტი, სახელმძღვანელო
|
3წთ
|
10
|
მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს, აძლევს განმსაზღვრელ და განმავითარებელ
შეფასებებს იმ მოსწავლეებს, ვინც იაქტიურა.საშინაო
დავალება:
1)უნდა დაწერონ ესე-„ყველაზე
ძლიერი მონატრება სამშობლოსია“.
2)წარმოიდგინეთ, რომ მხატვარი ხართ, ამ ლექსის მიხედვით შემოგთავაზეს
ილუსტაციის შექმნა, რას დახატავდით?
|
ფ
ორუმი
|
შეფასების
სქემა
|
4წთ
|
შეფასების რუბრიკა
N
|
კრიტერიუმები
|
2-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
1
|
მოსწავლე ერთვება მასწავლებლის
შეთავაზებულ ყველა აქტივობაში.
|
თითქმის არ ერთვება არც ერთ აქტივობაში.
|
აქტივობაში ერთვება მხოლოდ მისი ინტერესების შესაბამისად.
|
ჩართულობის ხარისხი მაღალია სხვადასხავა აქტივობებში.
|
მაქსიმაალურად არის ჩარტული ყველა აქტივობაში.
|
2
|
ავლენს წინარე ცოდნას.
|
გაკვეთილის მსვლელობის დროს ვერ ავლენს წინარე ცოდნას.
|
სუსტად ავლენს წინარე ცოდნას.
|
მოსწავლე ავლენს წინარე ცოდნის კარგ დონეს.
|
მოსწავლე ავლენს წინარე ცოდნის მაღალ დონეს.
|
3
|
ზუსტად ასრულებს მასწავლებლის ინსტრუქციას.
|
მოსწავლეს უჭირს მასწავლებლის ინსტრუქციების გააზრება.
|
მოსწავლეს ინსტრუქციების შესრულების დროს აქვს უზუსტობები.
|
მოსწავლე იჩენს მცირე უზუსტობებს.
|
მოსწავლე ყველა ინსტრუქციებს ზუსტად ასრულებს.
|
4
|
აქტიურად არის ჩართული ჯგუფურ მუშაობაში.
|
უჭირს ჯგუფთან ერთად მუშაობა.
|
მთლიანობაში ახერხებს ჯგუფურ მუშაობაში ჩართვას, მაგრამ ხშირად პასიურობს.
|
თავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა, ხანდახან ვერ ახერხებს თანაკლასელებთან
შეთანხმებას.
|
თაავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში.
|
5
|
დროის ლიმიტი
|
ვერ აკონტროლებს დროს.
|
ცდილობა, მაგრამ ვერ ახერხებს დროის განაწილებას.
|
მცირე დროს აცდენს.
|
სრულად იცავს დროის ლიმიტს.
|
დავალებები
ჯგუფური სამუშაოსთვის
1.პირველი ჯგუფი
ასრულებს შემდეგ დავალებას- მირზა გელოვანის
ლექსიდან-,,ნუ მწერ“ უნდა ამოიწერონ სხვადასხვა სახის ზმნიზედები.
2.მეორე ჯგუფის მოსწავლეები ლექსიდან ამოიწერენ ტროპის
სხვადასხვა სახეებს.(შედარება, ეპითეტი, მეტაფორა, გაპიროვნება).
3.მესამე ჯგუფი-ამოიწერს არაზუსტი რითმების მაგალითებს.
ჯგუფური
მუშაობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
მინიმალური
|
საშუალოზე დაბალი
|
საშუალოზე მაღალი
|
მაქსიმალური
|
1.ჯგუფურ მუშაობაში ჩართულობა
|
უჭირს ჯგუფთან ერთად მუშაობა.
|
მთლიანობაში ახერხებს მუშაობას,მაგრამ ხშირად პასიურობს.
|
თავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა ხშირად ვერ ახერხებს თანაკლასელებთან
შეთანხმებას.
|
თავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში.
|
2.თანაკლასლებთან თანამშრომლობა
|
ვერ ახერხებს თანაკლასელებთან თანამშრომლობას
|
კლასელებთან იშბიათად ურთიერთობს.
|
მთლიანობაში ნაკლებად უჭირს თანამშრომლობა.
|
ადვილად ახერხებს თანაკლასელებთან თანამშრომლობას
|
3.საკუთარი მოსაზრებების ჩამოყალიბების უნარი
|
საკუთარ მოსაზრებას ვერ აყალიბებს
|
უჭირს საკუთარი მოსაზრების ჩამოყალიბება
|
ხშირ შემთხვევაში ახერხებს საკუთარი მოსაზრების ჩამოყალიბებას
|
თავისუფლად ახერხებს საკუთარი მოსაზრების ჩამოყალიბებას.
|
გაკვეთილის
გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ლუიზა პეტრიაშვილი,#35001088262
საგანი:ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო,მე-9 კლასი
მისწავლეთა
რაოდენობა-20
გაკვეთილის თემა:მირზა გელოვანის ლექსი-,, ნუ მწერ“.
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები შეძლებენ ძველი,შესწავლილი მასალის ახალ
მასალასთან დაკავშირებას.
შეძლებენ ლიტერატურული ნაწარმოების გაგება-გააზრებას,გაანალიზებენ
და გამოთქვამენ საკუთარ აზრს,ამოიცნობენ ტროპის სახეებს ლექსში,შეძლებენ მონახონ ზუსტი
და არაზუსტი რითმების მაგალითები.ასევე, გააკეთებენ პარალელებს სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებთან.მოსწავლეები შეძლებენ
ენობრივ-გამომსახველობითი საშუალებებისა და გრამატიკის საკითხების გამოყენებას
კონკრეტული მიზნით.
მოსწავლეები იმსჯელებენ და გადმოსცემენ ნაწარმოების
მთავარ სათქმელს, შეძლებენ ახალი სიტყვების გამოყენებას კონტექსტში.
ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები:
ქართ.საბაზ.(9)1.ტექსტის ცალკეულ ნაწილებს შორის არსებული
მიმართებების გაანალიზება და სათანადო დასკვნების გამოტანა.
ქართ.საბაზ(9)6.ერთსა და იმავე თემაზე შექმნილი ტექსტების
შედარება და მსჯელობა მათ მსგავსება-განსხვავებაზე.
ქართ.საბაზ.(9)9.ენობრივ-გამომსახველობითი საშუალებებისა
და გრამატიკის საკითხების ცოდნის ფუნქციურად გამოყენება კონკრეტული მიზნით.(ზეპირა
ან წერითი მეტყველების დროს).
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1
|
მასწავლებელი კლასს აცნობს გაკვეთილის მიზანს და თემას.
კითხვების საშუალებით ახდენს წინარე ცოდნის შემოწმებას.კითხვა-პასუხი
ძირითადად ეხება მირზა გელოვანის ბიოგრაფიულ ცნობებს.
|
გონებრივი იერიში
|
მთელი კლასი
|
მე-9 კლასის სახელმძღვანელო, ავტ. ვ. როდონაია, გვ.222
|
3წთ
|
2
|
მასწავლებელი განმარტავს, რომ მ.გელოვანი გამორჩეულ პოეტთაგანია, საუბრობს მის პოეზიაზე და ავტორის შინაგან სამყაროზე.
|
მინი-ლექცია
|
|
ვიდეოჩანაწერი.
კომპიუტერი.
|
5წთ
|
3
|
მასწავლებელი დაფაზე წერს ახალ
სიტყვებს,ფრაზებს და განმარტავს.
,,ცა დაწვა თითქოს’’.
,,წააგავს ხვითოს’’.
,,ურაგანი’’.
,,აელვებული’’.
|
ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა.
|
|
დაფა, ცარცი, ფლიფცარტი, ფლომასტერი.
|
3წთ.
|
4
|
მასწავლებელი კითხულობს მირზა გელოვანის ლექსს და თან აღნიშნავს, თუ
ტროპის რომელი სახეობებია გამოყენებული, მიუთითებს ასევე ზუსტი და არაზუსტი რითმების
მაგალითებსაც.
|
ტექსტის ანალიზი
|
|
ფლიფცარტი
ფლომასტერი,სახელმძღვანელო
|
5წთ
|
5
|
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს.
|
კითხვა გაგრძელებით.
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო.მე-9კლასი, ავტ.ვ.როდონაია,გვ.222.
|
7წთ
|
6
|
მასწავლებელი კლასს ჰყოფს ჯგუფებად და აძლევს დავალებებს.პირველი ჯგუფი
ასრულებს შემდეგ დავალებას-ნაწარმოებიდან უნდა ამოიწერონ სხვადასხვა სახის ზმნიზედები.
მეორეჯგუფმა მონახოს ტროპის სახეები და ამოწეროს მაგალითები ლექსიდან, მესამე ჯგუფი
კი არაზუსტი რითმების მაგალითებს იწერს.
|
დავალების შესრულება, ჯგუფური მუშაობა.
|
მთელი კლასი.
|
ატივობის ბარათები.
|
7წთ
|
7
|
მოსწავლეები ასრულებენ დავალებებს, მერე ჯგუფების მიხედვით აკეტებენ
პრეზენტაციას, ისინი კითხულობენ შესრულებული დავალების პასუხებს.
|
პრეზენტაცია
|
ფორუმი
|
სამუშაო, საპრეზენტაციო ფურცლები.
|
5წთ
|
8
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს ასმენინებს ნაწარმოების ვიდეოჩანაწერს,რათა
უფრო კარგად გაიგონ და მოისმინონ ლექსის რიტმი და ემოციურობა.
|
სიღრმისეული წვდომა.
|
|
ვიდეოჩცანაწერი.
კომპიუტერი.
|
3წთ
|
9
|
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს,შეკიტხვებით
ამოწმებს, თუ როგორ გაიგეს ახალი მასალა.
-ვის მიმართავს ლექსის ლირიკული გმირი?
-როგორ განმარტავთპოეტის სიტყვებს-,,ნუ მწერ’’?
რომელი სიტყვა გამოხატავს ამ ლექსის მთავარ სათქმელს?
მასწავლებელი ხაზავს ასოციაციურ რუკას მოსწავლეების დახმარებით და ბოლოს
პოულობენ იმ სიტყვას, რომელიც ყველაზე უკეთესად
გამოხატავს ამ ლექსით გადმოცემულ განცდას.
|
შეკითხვების დასმა,უკუ-კავშირი
|
ფორუმი
|
ტექსტი, სახელმძღვანელო
|
3წთ
|
10
|
მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს, აძლევს განმსაზღვრელ და განმავითარებელ
შეფასებებს იმ მოსწავლეებს, ვინც იაქტიურა.საშინაო
დავალება:
1)უნდა დაწერონ ესე-„ყველაზე
ძლიერი მონატრება სამშობლოსია“.
2)წარმოიდგინეთ, რომ მხატვარი ხართ, ამ ლექსის მიხედვით შემოგთავაზეს
ილუსტაციის შექმნა, რას დახატავდით?
|
|
ფორუმი
|
შეფასების
სქემა
|
4წთ
|
შეფასების რუბრიკა
N
|
კრიტერიუმები
|
2-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
1
|
მოსწავლე ერთვება მასწავლებლის
შეთავაზებულ ყველა აქტივობაში.
|
თითქმის არ ერთვება არც ერთ აქტივობაში.
|
აქტივობაში ერთვება მხოლოდ მისი ინტერესების შესაბამისად.
|
ჩართულობის ხარისხი მაღალია სხვადასხავა აქტივობებში.
|
მაქსიმაალურად არის ჩარტული ყველა აქტივობაში.
|
2
|
ავლენს წინარე ცოდნას.
|
გაკვეთილის მსვლელობის დროს ვერ ავლენს წინარე ცოდნას.
|
სუსტად ავლენს წინარე ცოდნას.
|
მოსწავლე ავლენს წინარე ცოდნის კარგ დონეს.
|
მოსწავლე ავლენს წინარე ცოდნის მაღალ დონეს.
|
3
|
ზუსტად ასრულებს მასწავლებლის ინსტრუქციას.
|
მოსწავლეს უჭირს მასწავლებლის ინსტრუქციების გააზრება.
|
მოსწავლეს ინსტრუქციების შესრულების დროს აქვს უზუსტობები.
|
მოსწავლე იჩენს მცირე უზუსტობებს.
|
მოსწავლე ყველა ინსტრუქციებს ზუსტად ასრულებს.
|
4
|
აქტიურად არის ჩართული ჯგუფურ მუშაობაში.
|
უჭირს ჯგუფთან ერთად მუშაობა.
|
მთლიანობაში ახერხებს ჯგუფურ მუშაობაში ჩართვას, მაგრამ ხშირად პასიურობს.
|
თავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა, ხანდახან ვერ ახერხებს თანაკლასელებთან
შეთანხმებას.
|
თაავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში.
|
5
|
დროის ლიმიტი
|
ვერ აკონტროლებს დროს.
|
ცდილობა, მაგრამ ვერ ახერხებს დროის განაწილებას.
|
მცირე დროს აცდენს.
|
სრულად იცავს დროის ლიმიტს.
|
დავალებები
ჯგუფური სამუშაოსთვის
1.პირველი ჯგუფი
ასრულებს შემდეგ დავალებას- მირზა გელოვანის
ლექსიდან-,,ნუ მწერ“ უნდა ამოიწერონ სხვადასხვა სახის ზმნიზედები.
2.მეორე ჯგუფის მოსწავლეები ლექსიდან ამოიწერენ ტროპის
სხვადასხვა სახეებს.(შედარება, ეპითეტი, მეტაფორა, გაპიროვნება).
3.მესამე ჯგუფი-ამოიწერს არაზუსტი რითმების მაგალითებს.
ჯგუფური
მუშაობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
მინიმალური
|
საშუალოზე დაბალი
|
საშუალოზე მაღალი
|
მაქსიმალური
|
1.ჯგუფურ მუშაობაში ჩართულობა
|
უჭირს ჯგუფთან ერთად მუშაობა.
|
მთლიანობაში ახერხებს მუშაობას,მაგრამ ხშირად პასიურობს.
|
თავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა ხშირად ვერ ახერხებს თანაკლასელებთან
შეთანხმებას.
|
თავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში.
|
2.თანაკლასლებთან თანამშრომლობა
|
ვერ ახერხებს თანაკლასელებთან თანამშრომლობას
|
კლასელებთან იშბიათად ურთიერთობს.
|
მთლიანობაში ნაკლებად უჭირს თანამშრომლობა.
|
ადვილად ახერხებს თანაკლასელებთან თანამშრომლობას
|
3.საკუთარი მოსაზრებების ჩამოყალიბების უნარი
|
საკუთარ მოსაზრებას ვერ აყალიბებს
|
უჭირს საკუთარი მოსაზრების ჩამოყალიბება
|
ხშირ შემთხვევაში ახერხებს საკუთარი მოსაზრების ჩამოყალიბებას
|
თავისუფლად ახერხებს საკუთარი მოსაზრების ჩამოყალიბებას.
|
ჩაატარებული გაკვეთილის
რეფლექსია
2018 წლის 10მაისს ჩავატარე ქართული ენის და ლიტერატურის გაკვეთილი მე-9 კლასში თემაზე-
მირზა გელოვანის ლექსი-,,ნუ მწერ“.
ჩატარებული გაკვეთილის მიზანი იყო ლიტერატურული ნაწარმოების
გაგება-გააზრება,წინარე ცოდნის დაკავშირება ახალ მასალასთან,ახლად შესწავლილი ლექსიკური
ერთეულების გამოყენებაწინადადებაში და ლიტერატურული პარალელების გავლება სხვა ნაწარმოებებთან.
მოსწავლეებმა გეგმით განსაზღვრულ შედეგებს მიაღწიეს,განსაკუთრებული
ინტერესი გამოიწვია მირზა გელოვანის შემოქმედებამ და შესასწავლი ნაწარმოების გარდა
სურვილი გამოთქვეს, რომ ზეპირად დაესწავლათ პოეტის სხვა ლექსებიც. მე კმაყოფილი დავრჩი
ამ შედეგით, რადგან არაქართველი მოსწავლეებისაგან ამას არ მოველოდი.
ჩართულობა და მოსწავლეთა აქტიურობა მაღალი იყო, გაკვეთილზე
გამოყენებულმა სტრატეგიებმა მოსწავლეთა პროდუქტიულ ინტერაქციაზე დიდი გავლენა იქონია.მაგალითად, დიდი ინტერესით მოისმინეს ნაწარმოების ,(ლექსის) ვიდეოჩანაწერი, რომელსაც მსახიობი კითხულობდა.მოსწავლეებმა
გამოავლინეს დამოუკიდებელი მსჯელობის უნარი. რაც შეეხება ჯგუფურ სამუშაოს, მათ კარგად
შეასრულეს დავალებები, მხოლოდ ერთმა ჯგუფმა ვერ
შეასრულა სამუშაო-ტროპის სახეების ამოცნობაზე.რასაც შემდეგი მეცადინეობების
დროს გავითვალისწინებ და მეტ დროს დროს დავუთმობ,
რომ სხვა ნაწარმოებებიდან გავავარჯიშო ტროპის სხვადასხვა მაგალითების მოძებნაზე.
ამ გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარების შემთხვევაში მე უფრო
მეტ რესურსს გამოვიყენებდი.
მოსწავლეთა შეფასებისას არამარტო განმავითარებელ და
განმსაზღვრელ, არამედ თვითშეფასებასაც გამოვიყენებ.
გაკვეთილის მსვლელობის დროს სამოქმედო გეგმა არ შემიცვლია,მხოლოდ, საშინაო დავალების მოცემის დროს
მიკლედ ავუხსენი, რა უნდა დაეწერათ.უკეტესი იქნებოდა, რომ მეტი მითითება მიმეცა ესეს
დაწერის შესახებ.
ქართული ენის და ლიტერატურის მასწავლებელი- ლუიზა პეტრიაშვილი
თარიღი- 14.05.2018 წელი.
No comments:
Post a Comment